Нотаріальні дії

Так чи інакше, з тією або іншою частотою, всім доводилося коли-то вдаватися до послуг приватного нотаріуса, тому що різноманітні договори, доручення, довідки з необхідністю їх посвідчення та інші документи вимагають відвідування нотаріуса.

Але робота нотаріуса на цьому не закінчується, тому ми хочемо в даній статті розповісти про всі послуги нотаріуса, щоб ви точно знали, що він може робити і в яких випадках можна до нього звертатися. Робота кожного нотаріуса містить безліч аспектів.

Зараз ми розглянемо нотаріальні дії, які можуть вчиняти нотаріуси, працюють у державною нотаріальною організації, а також займаються особистою практикою – приватні нотаріуси.

Державні, також як і приватні нотаріуси мають право:

 • з 2016 року послуги Державної реєстрації;
 • ставити печатку на будь-якій угоді;
 • проводити видачу свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя;
 • знімати або накладати заборону відчуження майна;
 • засвідчувати вірність копії будь-якого документу та виписок з нього, а також нотаріус може засвідчувати справжність підпису; на документах, правильність перекладу документів з різних мов;
 • засвідчувати час пред’явлення документації;
 • передавати будь-які заяви юридичних, а також фізичних осіб іншим фізичним і юридичним особам;
 • приймати грошові кошти на депозит, а також цінні папери;
 • проводити виконавчі підпису та протести векселів;
 • видавати чеки на оплату і вказувати про несплату чеків;
 • брати на зберігання різні документи;
 • забезпечувати доказами.

Найчастіше ми вдаємося до послуг нотаріуса у випадках засвідчення угод. Операціями називають дії цивільних і юридичних осіб, спрямованих на переробку або припинення цивільних обов’язків і прав.

Договір вважають нотаріально засвідченим, якщо на документі буде, стоять підпис і печатка нотаріуса.

Закон вимагає запевнень у нотаріуса таких документів: довіреність, заповіт, шлюбний договір, договір ренти, іпотеки та інших документів, купівлі-продажу квартири але навіть у випадках, коли подібного завірення не потрібно, сторони можуть оформити договір у нотаріуса.

Засвідчення довіреності.

Довіреністю є письмовий дозвіл, що видається однією особою іншому для подання третім особам. Це може бути, наприклад, довіреність на автомобіль.

Подібну довіреність може зробити кожен нотаріус, а взагалі зустрічаються кілька видів довіреностей:

Генеральна

її видають на управління всім рухомим і нерухомим майном, тобто здійсненням різних угод з установленим терміном дії

Спеціальна

відпускається на вчинення різноманітних дій (на розпорядження яким-то внеском, купівлю машини та інше)

Разова

видається на вчинення певної угоди.

Будь-яка довіреність повинна бути нотаріально підтверджена, за винятком деяких випадків, прописаних законом.

Засвідчення заповіту.

Нотаріус може засвідчити заповіту лише дієздатних громадян, заповнені згідно з вимогами законодавства, із зазначенням пункту і часу його складання. Заповідач повинен самостійно підписати заповіт своєю рукою і особисто віддати його нотаріусу.

Посвідчення заповітів через інших представників не дозволяється. Громадянин, на користь якого заповідають майно, що не може підписати заповіт, а також перебувати при складанні документа за винятком епізодів, коли про це просить заповідач.

Під час посвідчення заповітів від заповідача не вимагається подавати якісь докази, що підтверджують його право на майно. Подібні докази будуть потрібні тільки після смерті самого заповідача при прийнятті спадщини.

Заповіт вважається посвідченим, якщо на ньому є печатка і підпис, підписана самим нотаріусом.
Документ складають завжди в кількох примірниках: один надається заповідачеві, інший зберігається у самого нотаріуса. При зверненні до приватного нотаріуса, обов’язково потрібно впевнитися, чи є у нього ліцензія на право діяльності, та ознайомитися з розцінками на послуги.

Нотаріальні діїНотаріальні діїНотаріальні дії