Свідоцтво вірності копій документів

Свідоцтво вірності копій документівВірність копій документів посвідчується нотаріусами за умови, що документ не суперечить закону за формою та змістом. Наприклад, нотаріальна контора не має права свідчити копію документа, виданого неправомочною установою, з відсутністю дати, реєстраційного номера, печатки чи підпису службової особи і т. д. Крім того, незаконними визнаються документи, що містять закреслені слова, підчистки, приписки, непрошиті, з неякісним друком.

Документ, копія з якого засвідчується нотаріусом, повинен мати юридичне значення, тобто стосуватися прав та інтересів громадян і створювати для них правові наслідки. Перелік документів, вірність копії яких не засвідчується, наведено у Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Зокрема, такими документами є паспорт або документи, що його замінюють (довідка про втрату паспорта, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка на проживання, національний паспорт іноземця, дипломатичний чи службовий паспорт, довідка про звільнення з місць позбавлення волі), а також депутатські та службові посвідчення, студентські, військові, партійні та профспілкові квитки, довідки про народження, смерті, наявність психічних захворювань і т. д.

Не підлягають нотаріальному засвідченню тимчасові посвідчення, видані навчальними закладами, виписки із залікової відомості при відсутності диплома про закінчення навчального закладу, копії записів актів цивільного стану, копії перепусток і посвідчень про відрядження, копії трудових книжок при виїзді громадян за кордон.

В цілому засвідченню підлягають копії тих документів, які виходять від юридичних осіб і стосуються прав та інтересів громадян. Документи, що виходять від одних юридичних осіб і стосуються інших юридичних осіб, зберігаються у справах установ та видачі, копіювання та засвідченню не підлягають.

Нотаріуси мають право засвідчувати копії заповітів, однак тільки при наявності документальних підтверджень того, що заповіт є чинним і після подання свідоцтва про смерть заповідача.

Також нотаріуси мають право свідчити не тільки копії документів, але і виписки з них. Виписка з документа можлива, якщо в його тексті вміщено декілька не пов’язаних між собою спільним змістом питань. При цьому текст виписки має відтворювати повний текст документа з певного питання.

Свідоцтво вірності копій документівСвідоцтво вірності копій документівСвідоцтво вірності копій документів